Світ зростаючого дитини, звичайно, не обмежується гумором і грою — він ностальгує, відчуває тугу за який пішов часу.
Так-так, для дітей поняття часу теж існує, тільки вимірюється не десятиліттями, а роками або навіть місяцями. У початковій школі багато дітей рефлексують, згадують дитячий сад, насилу засинають ночами і стають мрійливими. Таким дітям можна дати почитати вірші неоромантиков — Роберта Стівенсона ( «Дитячий квітник віршів») і Уолтера Де Ла Мара ( «Пісня сну»). Останнього можна назвати «сутінковим поетом», так як його вірші розгортаються на кордоні сну і яви.
книги для детейЧто стосується вітчизняних поетів і прозаїків, Олексій Копєйкін рекомендує після читання Маршака і Чуковського познайомити дитину з Сашею Чорним ( «Дитячий острів»), Павлом Барто ( «Пташиний хоровод»), Валентином Берестовим ( «По дорозі в перший клас», « перший листопад »), Мариною Бородицька (« Останній день навчання »), Григорієм гурткової (« Хмара з ганком »), Олегом Григор’євим (« Диваки і інші »), Артуром Гіваргізова (« Перехід »), Галиною Дядін (« Ось іду я в шубі … »), Машею РУПАСОВА (« З неба падали бабусі »), Юлією Симбірської ( «Суп в горошок»), купити книги для дітей bookopt.com.ua.
До прочитання рекомендується і фольклор — щоб у дитини сформувалося уявлення про культуру, історію і міфах інших народів.
Після знайомства з російським фольклором можна переходити до фольклору народів світу — наприклад, прочитати казки народів СРСР, билини в переказі Ірини Карнаухової (збірник «Російські богатирі»), «Норвезькі народні казки» Петера Асбьyoрнсена.
З казкових повістей Олексій особливо радить батькам та їхнім дітям Боженов Нємцову ( «Золота книга казок» і «Срібна книга казок»), «Аленький цветочек» С. Аксакова, «Чорну курку» Антонія Погорєльського, «Лускунчика і мишачого короля» Е. Гофмана , історії про Буратіно і Піноккіо, а також чеховську «Каштанку». Остання книга непроста, але Олексій упевнений, що при бажанні з нею впорається будь-який молодших класів. З казкових пригод можна почитати «Пригоди барона Мюнхгаузена» Р. Распе і свифтовской «Подорожі Гуллівера» в переказі Тамари Габбе.
Якщо говорити про закордонні авторів, то найсильніше казкова традиція розвинена в Англії — це Редьярд Кіплінг ( «Книга джунглів»), Едіт Несбіт ( «Принцеса Мелісанда і інші казки»), Оскар Уайльд ( «Хлопчик-зірка»), Доді Сміт ( «101 далматинець»), Дік Кінг-Сміт ( «Порося Бейб»), Джеральд Даррелл ( «згорток»), Роальд Даль ( «Великий і добрий велетень»), Алан Гарнер ( «Чарівний камінь Брізінгамена»), Джон Толкін ( «Хоббіт, або Туди і назад»), Клайв Льюїс ( «Хроніки Нарнії»), Єва Ібботсон ( «Секрет платформи No 13»). З американських авторів варто познайомитися з Джоелем Харрісом ( «Казки дядечка Римуса»), Лайменом Баумом ( «Чарівник з країни Оз»), Елвіном Уайтом ( «Стюарт Літтл»), Кейт ДиКамилло ( «Пригоди мишеняти Десперо», «Дивовижна подорож кролика Едварда »).
Щоб дитина краще засвоював рідна мова, можна запропонувати йому оповіді Павла Бажова, «Чарівне кільце» Бориса Шергін, «Казки бабусі Купріяніхі» з чудовими ілюстраціями радянських художників Віктора Чижикова і Веніаміна Лосина. Від цих книг плавно переходите до літератури про історію рідного краю — в цьому допоможе книга Ольги Гурьян «Івашка біжить за конем».
Як правило, діти у віці семи -десяті років цікавляться природою і тваринами
— щоб підтримати цей інтерес, почитайте разом Костянтина Паустовського ( «Кіт-злодюга»), розповіді Бориса Житкова, «Щоденник фокса Міккі» Саші Чорного, «Нігер» Бориса Рябініна, розповіді Віри Чаплін про вихованців Московського зоопарку.
Дитина задає цілком дорослі питання про добро і зло, війні і співчуття? Познайомте його зі зворушливою історією «Дівчинка з міста» Любові Воронкової, книгою «Мій добрий тато» Віктора Голявкіна.
Про далеких куточках країни і подорожах можна дізнатися з книг Віктора Астаф’єва ( «В тайзі у Єнісею»), Валентина Распутіна ( «Край біля самого неба»), «Кепка з карасями», «Недопесок» і «Пролісок» Юрія Коваля розкриють перед дитиною непідробний світ живої природи.